Skuteczny program do robienia map numerycznych jest potrzebny w każdej firmie zajmującej się geodezją, jeśli chce ona pozostać konkurencyjna

Posted on 14/05/2020 8:13am

Firmy zajmujące się geodezją powinny posiadać nowoczesne oprogramowanie, które pozwala na robienie precyzyjnych numerycznych map ewidencji terenów i budynków. Jest ono niezbędne, jeśli firma chce sprawnie funkcjonować i znaleźć nowych klientów.

sprzęt - tableau
Author: Arkadiusz Sikorski
Source: http://www.flickr.com
W sieci znajdziemy bardzo wiele najróżniejszych programów, które pozwalają na tworzenie precyzyjnych numerycznych map. Niezwykle popularnym jest mapa sg. Polscy fachowcy korzystają z niego od bardzo wielu lat oraz bardzo doceniają jego możliwości. Przy jego pomocy można opracować wszelkie potrzebne informacje pomiarowe. Mapa SG posiada też ponad czterysta użytecznych poleceń, które znacznie przyspieszą redagowanie mapy. Są to m.in.: przenumerowanie punktów, wyszukiwanie działek, transformacja rysunku pomiędzy układami oraz wiele innych. Bardzo wielu specjalistów uważa, iż Mapa SG to jeden z lepszych i najłatwiejszych w obsłudze programów dostępnych w sprzedaży. Działa on w systemie GStarCAD, jest więc bardzo podobny do AutoCADa, co znacząco uprości zamianę platformy. Obsługa również okaże się intuicyjna.

Od porządnego oprogramowania zależy czy niezbędna w geodezji mapa numeryczna będzie precyzyjna. Dlatego należy kupować do pracy jedynie sprawdzone programy, które posiadają pozytywne opinie. Warto nadmienić, że owa mapa jest dostępna w formie cyfrowej, a zatem niezwykle łatwo będzie na nią nanosić wszelkie wymagane korekty, co jest dość trudne w przypadku analogowych map. Mapa numeryczna może być wykonana na wiele rozmaitych sposobów. Przede wszystkim w oparciu o geodezyjne pomiary, lecz istotną rolę pełnić mogą także zdjęcia lotnicze. Owe mapy dzielimy na wektorowe oraz rastrowe. Te ostatnie mają wiele zalet, jednak trzeba dużo pamięci komputera, żeby je przechować. Dlatego też bardziej popularne są mapy wektorowe.

Mapy cyfrowe są niezwykle komfortowe dla geodetów. Łatwo je aktualizować oraz może z nich korzystać w tym samym momencie kilka osób. Z łatwością da się także znaleźć na nich niezbędne dane.