Rzutniki bez klasycznych lamp użytkują niebieski laser – jak to funkcjonuje

Posted on 21/06/2018 8:42pm

Sprzęt audiowizualny nie jest czymś, co wymieniamy co roku jak zasłony albo obrusy. Mając na uwadze ceny zazwyczaj długo i dogłębnie badamy rynek i ważymy decyzję, które wyjście wybrać. W dzisiejszych czasach nie działa coś takiego jak przeciętny telewizor - każdy sprzęt ma ogrom opcji, które możemy wypróbować. A może wcale nie potrzebujemy telewizora, tylko... coś nowszego?

Projektor
Author: Indalo PR
Source: Indalo PR
Lampy zmieniały się na tyle, iż zyskiwały coraz to większą moc przy zmniejszeniu wymiarów. Co więcej, tworzono coraz bardziej energooszczędne ich odmiany. Niestety nie udało się stworzyć wydzielających na tyle mało energii cieplnej modułów, które można byłoby chłodzić pasywnie – wszelkie konstrukcje mają cichsze czy głośniejsze wentylatorki. Do tego trzeba było skorzystać z systemów ochraniających wnętrza projektorów przed pyłem, jaki zakłócał pracę wentylatorów, lecz osadzając się na elementach toru świetlnego, powodował pojawianie się zanieczyszczeń zauważalnych na ekranie. Kilku producentów, chcąc udoskonalić parametry układów użytkujących diody LED, wymyśliło projektor laserowy, jaki jest w stanie zagwarantować odpowiednią jasność. Napotkali oni jednak na spory problem, ponieważ żeby uzyskać obraz o stosownym nasyceniu barwami, trzeba zagwarantować jednakową porcję światła niebieskiego, czerwonego oraz zielonego. Nim zdecydujesz się na nabycie nowego rzutnika sprawdź projektory led ranking (zobacz na stronie).

Projektor LED Sony
Author: Sony
Source: Sony
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, który projektor wybrać w danej sytuacji, musimy zorientować się, jakie opcje są dostępne na rynku. Obecnie jest on zajęty przez projektory led, które są niezwykle żywotne, porównując do swoich tradycyjnych poprzedników. Bowiem kilka lat temu, kiedy wówczas nie były one widoczne na rodzimym rynku, urządzenia tego typu były jedynie zakupowane przez kompanie, które stać było na nabycie narzędzia, które ma niewielką żywotność, bowiem nieczęsto było wykorzystywane. Lecz teraz, kiedy są one bardziej przyjazne statystycznemu użytkownikowi, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki projektor led wybrać? Tutaj w przypadku wielu z nas głównym elementem decyzyjnym będzie cena, lecz poza nią, także na inne zagadnienia musimy zwrócić uwagę. Głównie współczynnik projekcji - powinniśmy wybrać urządzenie najbardziej optymalne dla pomieszczenia, w którym oglądane będą widowiska. Trzeba podzielić odległość przez szerokość monitora. Projektory LED również różnią się od siebie żywotnością. Oczywiście, te najdłużej pracujące będą najdroższe, tutaj powinniśmy zastanowić się, jak często będzie wykorzystywany ten kupiony przez nas. Gdyż jeśli jesteśmy maniakami kina, którzy codziennie wieczorem odpalają film, warto zainwestować w lepszy produkt. Przemyślmy również, jak dużą rozdzielczość ekranu pragniemy posiadać, bowiem im mniejsza, tym mniej kosztowny projektor, zatem z pewnością i tutaj będziemy musieli udać się na kompromis. W zdecydowaniu, jaki projektor LED nabyć pomoże nam z pewnością również porównanie dodatkowych cech konkretnego urządzenia. Tutaj bezprzewodowy streaming video może być ogromnym atutem.

projektor led to zdecydowanie lepsze odwzorowanie barw aniżeli to, które oferowały nam starsze projektory. Dodatkowo są znacznie poręczniejsze tudzież lekkie, co za tym idzie- łatwiej jest je przenosić. Jednym z najistotniejszych atutów jest to, iż są bezgłośne, czego z pewnością nie możemy powiedzieć o starszych projektorach. Zależnie od naszych potrzeb można wybierać spośród wielu modeli tego typu projektorów. Zwykle koszt tego typu sprzętu jest większy aniżeli w przypadku zakupu klasycznego projektora, lecz jakość projektora z laserem i diodami LED jest nieporównywalnie lepsza. Planując zakup projektora można skorzystać z przydatnych porównywarek cen, które pomogą nam w znalezieniu dobrego sprzętu. Warto wybierać produkty znanych a także polecanych marek, które mają w ofercie doskonałej jakości produkty.

Producenci przez ostatnie lata głowili się nad tym, jak otrzymać układy lampowe, jakie nie wymagałyby używania rtęci jak też pozostałych szkodliwych substancji, a także były bardziej energooszczędne. Wszystko to, żeby sprostać wyczekiwaniom użytkowników, którzy są coraz w wyższym stopniu nastawieni na ekologię. Dopiero od paru lat, gdy pojawiły się pierwsze diody LED o dużej jasności, wykorzystywane są coraz szerzej w przeróżnych urządzeniach. Dzięki tymże diodom można było skonstruować projektory przenośne, jakie mogą być zasilane akumulatorami. Przeznaczone dla nich nieduże ogniwa są w stanie zapewnić do trzech godzin nieprzerwanej pracy. A to wszystko dzięki energooszczędnym źródłom światła stosującym diody LED i niewymagającym schładzania. Felerem tychże przyrządów jest znikoma jasność – średnio 200 ANSI lumenów, co wymaga całkowitego zaciemnienia lub małej odległości od ekranu żeby móc uzyskać obraz o znośnej jakości.