Projektory bez klasycznych lamp wykorzystują niebieski laser – jakim sposobem to działa?

Posted on 21/06/2018 7:27pm

Bezgłośne, eko a przy tym poręczne, wręcz mobilne – takie są rzutniki, które miast lampy stosują diody LED a także laser. Wyjaśniamy jak to działa. Rzutniki multimedialne są osiągalne od lat. Wyewoluowały z przyrządów nazywanych rzutnikami, epidiaskopami, rzutnikami slajdów. Od momentu, gdy tylko udało się światło mocnych lamp przepuścić przez ekrany LCD, a następnie rzutować na mikrolusterka w układzie DLP upłynęły już trzy dekady.

Projektor
Author: Indalo PR
Source: Indalo PR
Lampy przekształcały się na tyle, iż zyskiwały coraz to większą moc przy zminimalizowaniu rozmiarów. Ponadto, tworzono coraz to bardziej energooszczędne ich wersje. Niestety nie udało się skonstruować wydzielających na tyle malutko energii termicznej modułów, które można byłoby studzić pasywnie – wszystkie konstrukcje posiadają cichsze czy głośniejsze wentylatory. Do tego trzeba było korzystać z systemów chroniących wnętrza rzutników przed kurzem, który zakłócał pracę wiatraków, lecz osadzając się na elementach toru świetlnego, wywoływał pojawianie się zanieczyszczeń dostrzegalnych na ekranie. Kilku wytwórców, pragnąc udoskonalić parametry układów użytkujących diody LED, wykoncypowało projektor laserowy, który jest w stanie zapewnić odpowiednią jasność. Napotkali oni jednakże na duży problem, albowiem ażeby uzyskać obraz o poprawnym nasyceniu barwami, należy zagwarantować jednakową dawkę światła niebieskiego, zielonego i czerwonego. Zanim zdecydujesz się na kupno nowego projektora sprawdź projektory LED ranking.

Producenci przez minione lata głowili się nad tym, w jaki sposób otrzymać układy lampowe, które nie wymagałyby używania rtęci a także innych szkodliwych substancji, a także były w wyższym stopniu energooszczędne. Wszystko to, aby sprostać wyczekiwaniom użytkowników, którzy są coraz bardziej nastawieni na ekologię. Dopiero od paru lat, gdy pojawiły się pierwsze diody LED o wysokiej jasności, stosowane są coraz szerzej w różnych urządzeniach. Dzięki tym diodom można było stworzyć projektory przenośne, jakie mogą być zasilane akumulatorkami. Przeznaczone dla nich niewielkie ogniwa są w stanie zagwarantować do trzech godzin nieprzerwanej pracy. A to wszystko dzięki energooszczędnym źródłom światła wykorzystującym diody ledowe i niewymagającym schładzania. Felerem tychże sprzętów jest znikoma jasność – średnio 200 ANSI lumenów, co nastręcza całkowitego zaciemnienia bądź małej odległości od ekranu ażeby móc uzyskać obraz o znośnej jakości.