Jak można zostać programistą? Jakiego rodzaju warunki należy spełnić? Które cechy są konieczne w takim zawodzie?

Posted on 07/01/2019 7:29am

Wiele osób myśli nad tym, czy może zostać w przyszłości zawodowym programistą? W takiej kwestii nasuwają się pytania o to, czy posiadane umiejętności obsługi komputera będą wystarczające, ażeby nauczyć się programowania w sposób profesjonalny. To faktycznie istotne, ale specjaliści od rynku pracy patrzą też na innego rodzaju aspekty.

Bardzo istotną rzeczą jest pasja. Niezależnie zresztą od tego, jakimi rzeczami się zajmujemy, gdy wykonujemy to z pasją, osiągnąć można znacznie lepsze wyniki. Identycznie jest także z programowaniem, bo bez faktycznego zainteresowania zostaniemy tylko rzemieślnikami, a nie twórczymi programistami. Kolejną w związku z tym cechą jest kreatywność. Oczywiście programista musi być “ścisłowcem”, a co za tym idzie świetnie radzić sobie z przedmiotami ścisłymi, ale oprócz tego powinien być kreatywny.

Informatyk
Author: Harry Wood
Source: http://www.flickr.com
Sporo takich dobrych programistów posiada zdolności muzyczne i plastyczne, i nikogo nie dziwi coś takiego. Programowanie właściwie to tworzenie, więc ma to sporo wspólnego z tworzeniem muzyki czy dzieł plastycznych. Taka kreatywność może pomóc w poszukiwaniu pomysłowych rozwiązań, które w dziedzinie IT są niezbędne. Na pewno taki specjalista powinien być wytrwały. Kodowanie to z pewnością nie jest łatwe zadanie, wymaga ogromnie dużo czasu. Na wyższym poziomie programowanie może okazać się jeszcze bardziej trudne, przy tym jest bardziej czasochłonne. Każdy programista musi nauczyć się bycia cierpliwym, ażeby być w stanie rozwiązywać najbardziej zaawansowane zadania. Potrzebna będzie duża koncentracja, gdyż niektóre zadania mogą wykonać tylko najlepsi. Tego typu osoby jednocześnie zarabiają najwięcej, bo gdy chodzi o zawód programisty to zarobki rozkładają się różnie, chociaż oczywiście nawet dla kogoś, kto dopiero zaczyna oferowane są zachęcające stawki.

To oczywiście jest zależne od firmy, gdyż nie zawsze jest tak, iż początkujący programista może liczyć na rewelacyjne warunki pod wieloma względami. Niemniej dostrzegalny jest pewien trend, jaki wskazuje na to, iż programiści są bardzo cenieni. Po prostu tego typu umiejętności są dzisiaj tak doceniane na rynku, że niektórzy są w stanie zapłacić dużą cenę za pozyskanie najlepszego specjalisty. Z tego powodu na pewno dobrze będzie rozważyć zostanie programistą, bo faktycznie zapotrzebowanie jest spore.