Gdzie wykorzystywana jest komputerowa grafika, jakie są główne metody jej tworzenia.

Posted on 03/05/2019 7:33am

Nowoczesne komputerowe techniki dają naprawdę duże możliwości jeśli chodzi o generowanie grafiki. Generalnie komputerową grafikę dzieli się na dwu i trójwymiarową, a każdy jej rodzaj będzie miał inne przeznaczenie. Grafika 2D to płaskie obrazy, zrealizowane w rastrowej albo wektorowej technologii, ich cechą charakterystyczną jest to, że nie ma w nich głębi.

Za to grafika 3D zajmuje się modelowaniem obrazów trójwymiarowych dowiedz się więcej, wykorzystuje się przy tym zaawansowane, nowoczesne algorytmy które pozwalają na otrzymanie obrazów o doskonałej jakości. Modelowanie 3d wykorzystuje najczęściej metodę rastrową, natomiast techniki wektorowe stosuje się do zrobienia szkiców i obrysów. Samo tworzenie kształtu przedmiotu odbywa się za pomocą kilku różnych technik.

Czy inne tego typu materiały odnoszące się do poruszanej tutaj kwestii będą dla Ciebie użyteczne? Jeżeli tak, kliknij ten odnośnik - to wiarygodne omówienie.

Bardzo często stosuje się siatki wielokątów, w których obiekt będzie określony pod postacią płaskich figur, posiadających wspólne krawędzie oraz wierzchołki. Drugim popularnym sposobem są voxele, czyli trójwymiarowe piksele, a w wielu przypadkach stosowane są też matematyczne równania.

modelowanie 3d
Author: CAD Projekt K&A
Source: CAD Projekt K&A
Samo przedstawienie kształtu będzie jedną rzeczą, natomiast druga to narysowanie powierzchni przedmiotów, z uwzględnieniem padającego światła, cieni i kolorów. Algorytmy liczące to wszystko mają coraz większy stopień zaawansowania, lecz jednocześnie ich używanie będzie się wiązać z koniecznością zastosowania wydajnego, mocnego komputera.
Tego typu grafika jest wykorzystywana w rozmaitych dziedzinach życia.

Czy wiesz, gdzie także można przeczytać podobne informacje? Jeżeli nie, to kliknij na ten link i zerknij na treść (http://ideamo.pl/) znajdującego się w tamtym miejscu postu.

Rzecz jasna niezwykle popularne są różnego rodzaju komputerowe gry, niektóre z produkcji już teraz przypominają naprawdę realistyczne filmy. Lecz coraz częściej te technologie są stosowane podczas projektowania budynków czy modelowaniu różnych przedmiotów, bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również zaawansowane animacje 3d zobacz więcej.

Z tego też powodu najczęściej sprzęt wykorzystywany do prac graficznych wyposażony jest w podzespoły z najwyższej półki, silny procesor i pojemną pamięć. Bardzo dużym wsparciem są odpowiednie karty graficzne, jakie posiadają sprzętowe wspomaganie tworzenia trójwymiarowych obrazów.