Dobre i tanie drukowanie

Posted on 03/03/2021 8:56am

Pytaniem, na które powinniśmy sobie przede wszystkim odpowiedzieć, jest pytanie: Czym w zasadzie jest „dobra drukarka”? Czym powinna się ona charakteryzować, aby zasługiwać na to miano? Otóż dobrą drukarką jest ta, która przy minimalnych kosztach zakupu i użytkowania, daje nam jak najlepszą jakość wydruku.


drukarka
Author: Waag Society
Source: http://www.flickr.com
W tej chwili na rynku powszechnie dostępne są dwa rodzaje drukarek: drukarki atramentowe i drukarki laserowe. Pierwsza z nich do drukowania używa tuszu pigmentowego lub barwnikowego , poprzez wystrzeliwanie malutkich kropel środka barwiącego przez mikroskopijne dysze zrobione w głowicy przechodzącej nad papierem.

Jej plusami są niższe koszty zakupu zarówno drukarki jak i wkładów atramentowych, natomiast minusami: mała wydajność barwników i gorsza jakość druku, w porównaniu do drukarki laserowej. Drukarka laserowa do druku wykorzystuje, jak nietrudno zgadnąć, laser. W tym wypadku polega on na umieszczaniu na kartce papieru cząstek tonera (barwnego proszku, w skład którego wchodzą kuleczki: większe szklane i mniejsze, odpowiednio wybarwione, z żywicy termoplastycznej). Drukarka laserowa charakteryzuje się niezwykle wysoką jakością wydruku, który pod wpływem wody nie rozpływa się (w odróżnieniu od druku atramentowego), niestety koszt jej nabycia i kupna akcesoriów jest większy od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych, za to musimy je wymieniać dużo rzadziej niż wkłady w drukarkach atramentowych - .

tusze
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Co więc zrobić, by ograniczyć koszty? Na rynku, przede wszystkim rynku internetowym, możemy znaleźć wiele sklepów, w których mamy możliwość nabyć tanie taśmy do drukarek i faksów. Najczęściej są to zamienniki, jednak czasami możemy znaleźć też elementy oryginalne w przyzwoitych cenach.


Jedyne, co musimy wiedzieć zanim przystąpimy do poszukiwania, to na jakim tuszu/tonerze drukuje nasza drukarka. Następnie wchodzimy na konkretny sklep internetowy lub po prostu wpisujemy odpowiednią frazę w wyszukiwarkę i w kilka minut otrzymujemy wiele korzystnych rozwiązań. To , którą drukarkę wybierzemy, jest już naszą indywidualną decyzją. Trzeba przeanalizować, w jakim celu zamierzamy stosować drukarkę i jak wysokie koszty chcemy ponieść. Niepodważalnie większą swobodę i wygodę korzystania daje nowocześniejsza drukarka laserowa, natomiast jeśli chcemy drukować głównie dokumenty, to atramentowa powinna być wystarczająca.

Tags: laser, zakup, papier, koszty