Co to jest system VoIP? Czy w naszym kraju jest on popularny? Jakie ma plusy?

Posted on 10/06/2020 7:53am

Obecne możliwości technologiczne pozwalają na korzystanie z różnych ciekawych rozwiązań. Sporo zmieniło się, jeśli chodzi przykładowo o dzwonienie. Jednym z takich przykładów może być VoIP. Co to takiego? Jakie ma plusy?

systemy voip
Source: http://www.flickr.com
VoIP to skrót z angielskiego voice over internet protocole. Za jego sprawą możemy za pomocą łączy internetowych możemy prowadzić rozmowy. Jest to możliwe też gdy mowa o oddzielnych sieciach, jakie używają protokołu IP. systemy voip mają wiele zalet, jeśli porównamy je do standardowej telefonii. Kiedy decydujemy się na korzystanie z takiego systemu, to tak naprawdę jesteśmy niezależni od różnego rodzaju operatorów oferujących usługi telefoniczne. To na pewno również jest związane z większą prywatnością, gdy chodzi o prowadzenie rozmów. To również tańsza opcja, za jaką nie trzeba w dodatkowy sposób płacić w ramach dostępności internetu, chyba iż chodzi o rozmowy zagraniczne. Mamy również spory zasięg oraz nie musimy się zajmować przykładowo roamingiem.

Tradycyjne linie telefoniczne potrzebują odpowiedniej infrastruktury, która nie jest potrzebna, gdy chodzi o centrale telefoniczne voip. W ramach tego typu usług przesyłanie przykładowo obrazu już nie jest czymś niemożliwym. Złączenie tych dwóch spraw daje jakość rozmów, o których kiedyś mogliśmy tylko pomarzyć. Natomiast z pewnością, aby korzystać z tego typu usług należy posiadać bardzo dobre łącze internetowe. Z tego względu należy zdawać sobie z tego sprawę nim na takie usługi będziemy chcieli się decydować. Poza tym, jeśli chcielibyśmy korzystać z tego typu możliwości, to osoba z jaką się kontaktujemy również musi posiadać właściwy aparat. Dlatego nie z każdym się w taki sposób połączymy.

Pomimo różnych ograniczeń czyli przykładowo pogorszenie dźwięku przy słabym sygnale, lub też w przypadku kwestii bezpieczeństwa, wiele osób w Polsce korzysta z tego systemu. Jest on tak popularny jak przykładowo w USA. Z pewnością taka popularność doprowadzi do tego, iż system taki będzie wciąż ulepszany, a prace nad nim wciąż będą prowadzone. Z tego względu można się spodziewać rozwijania się VoIP na przyszłość, ponieważ rzeczywiście system taki jest całkiem obiecujący.