Bateria zasilająca nośne pecety - to znaczy jak troszczyć się o notebooka.

Posted on 14/07/2020 7:42am

Czy możecie sobie wyobrazić sobie życie w dzisiejszych czasach bez komputera? Bezwzględnie nie! Komputer określany jest tak podstawowym elementem wyekwipowania domowego jak pralka, czy lodówka. Znaczące jest jednak stosowna pielęgnacja nawet tegoż laptopa, by służył nam przez dłuższy okres czasu.

Laptop - bateria
Author: Butz.2013
Source: http://www.flickr.com
Ten tekst zostanie poświęcony baterii, która zasila te komputery i zezwala, by posiadać je ze sobą w każdej możliwej sytuacji i dodatkowo miejscu, w którym w tym momencie jest nam przydatny. Notebook, który działa dzięki zasilaniu bateryjnym np. bateria lenovo, lub bateria sony, na początku wytrzymywał będzie 3 godziny, jednak po zwykle dwóch latach korzystania nie więcej niż 1 godzinę. Niejednokrotnie zdarza się, że bateria zaprzestaje w ogóle działać tzn. wyłącza się niedługo po rozłączeniu od niej zasilania. W tego rodzaju oto chwili nasz przenośny notebook staje się składanym kompem, którego miejsce zwykle bywa na biurku. Przyczynami starzenia się baterii jest zasadniczo czas, którego nie jesteśmy w stanie wstrzymać, bo to pospolity proces działający na objętość akumulatora. Następnym czynnikiem jest temperatura. Maksymalnymi warunkami pracy akumulatora jest 20 - 25 stopni, im w wyższym stopniu ciepło znajduje się w powietrzu tym prędzej skracana jest pojemność akumulatora. Ciekawostką jest fakt, iż gdy komputer przenośny nagrzeje się do 60 stopni po trzech miesiącach stosowania wydajność akumulatora może spaść niekiedy o połowę. Ostatnim elementem dla tak znaczących elementów jak bateria sony, bateria lenovo jest ilość ładowań. Akumulatory uregulowane są z reguły na 300 -400 cyklów ładowań. Jesteśmy w stanie przypuszczać, iż po tym czasie zdolność produkcyjna komputera zmaleje o połowę. Aby udaremniać to starzenie się powinno się podobnie do przyczyn: wykonywać pracę w prawidłowiej temperaturze, nie doprowadzać do przegrzania się przyrządu, a gdy do niego dojdzie to wydajnie go . Innym jest unikanie stałego doładowywania baterii czy też pracy na wciąż podłączonym do ładowania komputerze. Dlatego też należy co najmniej raz w tygodniu, w zależności od użytkowania rozładować baterię do samego końca.

Oczekując na długo radować się z wymarzonego, przenośnego laptopa wypada o niego troszczyć się. Jednym z rzeczy do tego pomocnym jest plastikowa podkładka, która modyfikuje cyrkulację powietrza w obudowie. Pomniejsza ona temperaturę oraz wydłuża żywotność akumulatora.